HABERLER
Kayıt No: Hastanın Soyadı:
Kayıt Yaptırılan Şube:
Doğrulama Metni:
Captcha
Anne Kızlık Soyadı:
(İlk İki Harf)
HAMİLELİKTE YAPILAN TARAMA TESTLERİ (PRENATAL TARAMA TESTLERİ) [Eklenme Tarihi: 20.04.2012 10:59]

Bazı hastalıkların bebek doğmadan önce anne karnında iken tespitine yönelik testler yıllardır yapılmaktadır. Bu testler sayesinde ileri inceleme yapılacak vakaların belirlenmesi sağlanmaktadır. Temel olarak bu testler anne kanından bakılan hormon değerleri, anne yaşı ve USG ile ölçülen bazı değerleri bir araya getirerek istatistiksel hesaplama yapan bir program aracılığı ile taranan hastalıklar için risk oranlarının belirlenmesi işlemidir. Sonuçlar risk oranı olarak verilir. Değerlendirme riskin düşük veya yüksek olması şeklinde yapılır. Hastalık var veya yok dedirtemez. Riskin yüksek veya düşüklüğü belirlenmiş sınır değerlere bakılarak yapılır. Ancak bu sınır değer dışında da değerlendirmeyi yapacak kadın doğum uzmanının göz önünde bulundurabileceği başka noktalarda mevcuttur.

Taranan Hastalıklar

Açık spina bifida: Beyin omurilik sisteminin gelişimi sırasında meydana gelen problemler nedeniyle gelişimini tamamlayamayıp sinir sisteminin vücut yüzeyinde açık kalması şeklinde gelişen bir hastalıktır. Bacaklarda felç, mesane ve barsak kontrol bozukluklarına neden olur.

Down sendromu (Trizomi 21, Mongolizm): Fetus gelişimi sırasında hücre bölünme problemi olup her hücrede 21.kromozomun 3 adet olması durumudur. Trizomi 21’li bebeklerde mental gerilik, spesifik yüz görünümü, erken bunama, kalp defektleri ve kas tonu azalması tabloları görülür.

Edwards sendromu (Trizomi 18): Fetus gelişimi sırasında hücre bölünme problemi olup her hücrede 18.kromozomun 3 adet olması durumudur. Ciddi fiziksel ve zeka defektleri ile görülür. Neredeyse tüm trizomi 18’li bebekler hayatın ilk yılında sıklıkla ilk haftasında kaybedilir.

SLOS: Fetusun gelişimi sırasında kolesterol sentez mekanizmasında rol oynayan enzim eksikliği neden olur. Otozomal resesif geçiş gösterir.

Prenatal Dönemde Yapılan Test Seçenekleri

Birinci Trimester

Kombine test (İkili test) Gebeliğin birinci trimester dönemi içerisinde 10 hafta ile 13 hafta 6 gün arasında yapılabilir. Anne kanından PAPP-A ve hCG hormonları çalışılır. Ek olarak USG ile bebeğe ait ense kalınlığı (nuchal tanslucency / NT) ve anne yaşı verileri ile birlikte risk oranı hesaplanır. Bu test Down ve Edwards / Patau sendromları için risk oranını verir, açık spina bifida için bilgi vermez. Down sendromu yakalama oranı %81 (%3 FPR ile).

İkinci Trimester

Üçlü test

Gebeliğin ikinci trimester dönemi içerisinde 15 hafta ile 22 hafta 6 gün arasında yapılabilir. Anne kanından AFP, uE3 ve hCG hormonları çalışılır. Açık spina bifida, Down sendromu, Edwards sendromu risk oranlarını verir. Açık Spina bifida yakalama oranı %85 (%4-5 FPR ile), Down sendromu yakalama oranı %67 (%3 FPR ile), Edwars sendromu yakalama oranı %60 (%0.4 FPR ile).

Dörtlü Test

Gebeliğin ikinci trimester dönemi içerisinde 15 hafta ile 21 hafta 6 gün arasında yapılabilir. Anne kanından AFP, uE3, hCG ve İnhibin-A hormonları çalışılır. Açık spina bifida, Down sendromu, Edwards sendromu risk oranlarını verir. Down sendromu yakalama oranı %75 (%3 FPR ile)

Birleşik tarama testi:

Birinci ve ikinci trimester dönemlerinde kombine ve dörtlü testin hormonları ve birinci trimester NT ölçümü bir arada değerlendirilerek risk oranı belirlenmesidir. Her iki gebelik döneminin uygun haftalarında kan verilir. Kadın doğum uzmanı tarafından birkaç farklı isim altında istenebilir (Adım adım ardışık, sequential, olası ardışık, contingent, integre). Down sendromu yakalama oranı %90 (%3 FPR ile).

Test sonucu ne anlama gelir? Test tanı koydurucu değildir. Tarama testidir. Yüksek risk taranan hastalıkların bebekte olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Ancak kesin hasta demek değildir. Normal olma ihtimali mevcuttur. Düşük risk taranan hastalıkların bebekte olma ihtimalinin oldukça düşük olduğu anlamına gelir. Ancak kesin hasta değil dedirtmez. Hasta olma ihtimali mevcuttur. Kadın doğum uzmanı kişinin tüm gebelik takibi, USG bulguları ve tarama testinin değerlendirilmesi ile ileri inceleme testleri gerekliliği açıklaması ve önerisinde bulunur.

Tüm sorularınız için; Soru ve Öneri Formunu Doldurunuz; form için lütfen tıklayınız...
Düzen Laboratuvarlar Grubu Fotoğraf Albümü
E-Mail Adresiniz:
| İnsan Kaynakları | Bültenler | Bize Ulaşın |   
                 Web Editörü: Dr. Özlem Aker
Copyright © 2010 - Düzen Laboratuvarlar Grubu