HIV testi hakkında bilgi alabilir miyim? Testi ne zaman yaptırmam gerekiyor? Testin güvenilirliği ne kadar? HIV RNA testi daha mı önemli? Öncelikle onu mu yaptırmalı mıyım hızlı sonuç için? Test sonucu negatif iken daha ilave bir şey yaptırmalı mıyım? Bunun güvenilirliği ne kadardır? Sizde yapılan test 4. Jenerasyon test, HIV Vidas Duo Ultra mıdır?

Kategori: Hastalık ve Testlerle İlgili Sorularınız

HIV ile ilgili sorularınız yanıtlarını, elektronik bültenimizdeki ilgili yazıda bulabilirsiniz.


Lyme hastalığı ve otizm ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Kategori: Hastalık ve Testlerle İlgili Sorularınız

Lyme hastalığı ile ilgili sorularınız yanıtlarını, elektronik bültenimizdeki ilgili yazıda bulabilirsiniz.


Gıda intolerans testi ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Kategori: Hastalık ve Testlerle İlgili Sorularınız

Gıda intolerans testi gıdalara karşı spesifik IgG bakmakta ve alerjiden farklı bir toleransı göstermektedir. Bahsi geçen hastalıkta yardımcı olabileceği düşünülmekte birlikte spekülatif bir test olarak kabul edilmektedir. Bizim tecrübelerimiz bu testin gıdaları tüketme sıklığınızla pozitifliğinin arttığı yönündedir. Örnek olarak her gün yumurta yiyorsanız yumurtaya intoleransınız gelişmektedir. Aslında vücudumuz bize bu gıdayı fazla tükettin diye uyarıda bulunmaktadır denebilir. Bu nedenle testin yaptırmadan önce önerimiz sıkça tükettiğiniz hatta farkında olmadan alışkanlık haline getirdiğiniz gıdaları tamamen kesmek veya yeme sıklığınızı azaltmaktır.


TORCH paneli içinde çalışılan avidite testlerinin anlamı ve yorumlanması nasıldır?

Kategori: Hastalık ve Testlerle İlgili Sorularınız

Avidite, antijen üzerinde yer alan çok sayıdaki epitop ile antikor moleküllerinin bağlanma bölgeleri arasındaki bağlanma gücüdür.

Akut enfeksiyon sırasında oluşan IgG antikorları antijene zayıf olarak bağlanır (düşük avidite). Kronik olarak infekte kişilerde antikorlar çok daha güçlü olarak bağlanır (yüksek avidite). Test için antijen-antikor kompleksini ayırmak için üre gibi protein denatüre edici ajanlar kullanılmaktadır. Düşük veya şüpheli avidite test sonucu primer infeksiyondan aylar hatta yıllarca saptanabilir.

Yüksek avidite sonucu en az 3-5 ay önce geçirilmiş enfeksiyon ile uyumludur. Sadece IgG antikoru saptanan serum örnekleri ile yapılmaktadır. IgM için bir avidite testi yoktur. Ayrıca beyin-omurilik sıvısında da kullanılamazlar. Testlerinin özgüllüğü ve duyarlılığı %100 değildir.


Hepatit C pozitifliği durumunda ne yapılmalıdır? Nasıl teyit edilir?

Kategori: Hastalık ve Testlerle İlgili Sorularınız

Hepatit C ile ilgili sorularınız yanıtlarını, elektronik bültenimizdeki ilgili yazıda bulabilirsiniz.


Geri1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9İleri
6 ile 10 arası (Toplam 43 soru)