BİR CUMHURİYET ÇINARI MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

“Meşrutiyet’ten Bugüne Cumhuriyet’e Yön Veren Kadınlar” takvim serimizde yer verdiğimiz kadınlar içerisinde yaşayan tek isim olan Muazzez İlmiye Çığ ile 09 Mayıs 2018 tarihinde kızının Mersin-Erdemli’deki evinde bir söyleşi gerçekleştirdik. Cumhuriyet’in her yılına tanıklık etmiş Muazzez Hanım, tüm samimiyeti ile Cumhuriyet’in kazanımlarını, bu kazanımlar için mücadele etmiş kadınları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretilerini anlattı.

Bu yıl için hazırladığımız takvimimizde yer alan Nüzhet Gökdoğan, Jale İnan ve Nimet Özgüç isimlerini kendisi önerdi. Biz de Muazzez Hanım’ın doğum günü olan Haziran ayını bu isimlere ayırdık. Bizler için büyük bir tecrübe olan bu söyleşiyi, sayfanın kenarındaki QR kodunu tarayarak ses kayıtlarındansizler de dinleyebilirsiniz. Bu vesile ile Muazzez Hanım’a bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sümerolog, bilim insanı, tarihçi (20 Haziran 1914, Bursa).

Bursa Kız Muallim Mektebi’nden 1931 yılında mezun olduktan sonra, Eskişehir’de öğretmenlik yapar.

Kendisi gibi öğretmen olan arkadaşı Hatice Kızılyay’ın teşvikiyle, 1936 yılında, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde okumak üzere Ankara’ya gelir.

Söyleşi Notlarından Derlediklerimiz

Cumhuriyet’e Yön Vermiş Kadın İsimleri Önerileri

Atatürk’ün yurtdışına eğitim için gönderdiği öğrencilerden biri Nüzhet Gökdoğan. Eğitim için gittiği Fransa’da uzay araştırmaları bölümündeki tek kadın öğrenci. Eğitimi tamamlandıktan sonra İstanbul Üniversitesinde akademisyen olarak görev yapıyor.

Yurtdışına eğitim için gönderilen bir diğer önemli isim arkeolog Jale İnan. Eğitimi sırasında II. Dünya Savaşının başlaması eğitim arzusunu köreltmiyor, aksine sığınaklarda dahi ders çalışarak eğitimini tamamlıyor. Türkiye’ye döndüğünde pek çok kazı çalışmasında yer alıyor. Antalya’daki Perge Kazıları bunlar içerisinde en önemli olanlarından.

Üçüncü isim ise Nimet Özgüç. Arkeolog olan Nimet Özgüç Atatürk Barajı suları altında kalan Samsat’ta kurtarma kazılarında görev alıyor ve Samsat’ın ilk Sümer yerleşimlerinden biri olduğunu ortaya çıkarıyor.

Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Atatürk’ün hilafet nutkunu okuduğumda onun ne kadar büyük bir insan olduğunu bir kez daha anladım. İlk Meclis temsilcilerine bu fikri anlatmak demir bir kafesi kırmak gibiyken, Atatürk kimse ile kavga etmeden, onların da fikirlerini alarak bu kararı uygulamaya koydu. O dönemde yapılan 15 senelik devrim ile biz bugün neredeyse 100. yıla geliyoruz. Ben ilk Cumhuriyet Bayramını hatırlıyorum. Çorum’daydık. Babam bizi kutlama alanına götürmüş ve Cumhuriyet’in nasıl kurulduğunu anlatmıştı.

Cumhuriyet’in Kadınlara Kazandırdıkları Hakkında

Medeni kanun sonrasında kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması kadının toplum hayatına katılmasını ve daha üretken olmasını sağlamıştır. Günümüzde kadınlarımız sahip olduğu imkanların en fazlasına sahiptir. Bu bilinç ile üretmeye devam etmelidir. Sanattan ekonomiye her alanda, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında, ülkemizi başarı ile temsil eden kadınlarımız var.

Kadınlar Hakkında

Kazanılan imkânlar ve sağlanan başarılar yanında kadınlarımız bugün neredeyse hiçbir dönemde görülmeyen şiddete maruz kalıyorlar. Sadece kadınlar değil, toplumun her bireyi çocuk, erkek, genç, yaşlı bu şiddetle karşı karşıya kalıyor.

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ve Atatürk’ün Yaklaşımı Hakkında

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin kurulma amacı uzak ve yakın tarihimizi tanımak, bu süreçlerde ilişkili olduğumuz toplumlar, eski uygarlıklar hakkında bilgi edinerek tarihimizi doğru anlamaktır. Atatürk’ün gayesi geleceğe geçmişi bilerek ilerlemekti. Fransa’da yayınlanan Hitit Dergisi’nin sponsorluğu alması da bu yüzdendi. Fakülteden mezun olanların araştırma yapabilmesi için kendi bütçesi ile bir araştırma fonu da oluşturmuştu.

[Söyleşi I] [Söyleşi II] [Söyleşi III]