COVID-19 Omicron varyantları mutasyona uğramaya devam ediyor, ancak yeni ve yoğun şekilde yayılan Omicron varyantları, önceki varyantlardan farklı semptomlara neden oluyor mu?

Kategori: COVID-19

Birleşik Krallıkta 1 Ekim 2022-7 Ocak 2023 COVID testi pozitif olanlar tarafından bildirilen en önemli semptomlar sırasıyla şunlardır:

  1. boğaz ağrısı
  2. burun akıntısı
  3. burun tıkanıklığı
  4. hapşırma
  5. kuru öksürük
  6. baş ağrısı
  7. balgamlı öksürük
  8. sesin boğuklaşması
  9. kas ağrıları
  10. koku alma duyusunda değişiklik

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC-Centers for Disease Control and Prevention) sitesinde en son 26 Ekim 2022’de güncellenmiş olan olası geleneksel semptomlar ise aşağıdakileri içermektedir.

Ateş veya titreme

Öksürük

Nefes darlığı veya nefes almada zorluk

Yorgunluk

Kas veya vücut ağrıları

Baş ağrısı

Yeni tat veya koku kaybı

Boğaz ağrısı

Tıkanıklık veya burun akıntısı

Mide bulantısı ya da kusma

İshal

Bu listeler olası tüm semptomları içermez. Semptomlar bölgesel yeni  COVID-19 varyantlarına  ve aşılama durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yaşlı yetişkinler ve kalp veya akciğer hastalığı veya diyabet gibi altta yatan tıbbi durumları olan kişilerin COVID-19 a bağlı ciddi semptom ve bulgularla hastalanma riski daha yüksektir.

Ateş, yorgunluk, tat ve koku kaybı

Koku kaybı (anosmi), yorgunluk, nefes darlığı ve ateş gibi önceden "geleneksel" olarak görülen semptomların bugünlerde çok daha az yaygın olduğu dikkati çekmektedir.

Yaygın belirtiler listesinde anozmi 14. sırada, nefes darlığı 16. sırada yer almaktadır. Anosmi, eskiden COVID-19'un önemli bir göstergesiydi, ancak şimdi bu hastalığa sahip kişilerin yalnızca yaklaşık %16'sı bunu yaşadığı bildirilmektedir. Benzer şekilde yorgunluk, ishal gibi semptomların yine son varyantlarla olan enfeksiyonlarda ilk 10 semptom arasında yer almadığı dikkat çekmektedir.

Herhangi bir semptomum olursa ne yapmalıyım?

Boğazınız ağrımaya başlarsa, daha sık hapşırmaya başlarsanız veya COVID-19 ile bağlantılı başka bir semptomla yeni hastalanırsanız, en iyi fikir evde dinlenmek ve test yaptırmaktır.

Bu, özellikle hastalığa yakalanma riski daha yüksek olan kişilerle yaşıyorsanız veya birlikte çalışıyorsanız önemlidir.

Hapşırma, virüslerin yayılmasının önemli bir yoludur. Damlacıkların yayılmasını en aza indirmek için tüm öksürme ve hapşırmalarınızı bir mendille veya dirseğinizin iç kısmıyla kapatmaya çalışın. Ve ellerinizi yıkayana kadar gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

COVID-19 aşısı olmuş olsanız da, hem kendi sağlığınızı hem de çevrenizdekilerin - ailenizin, iş yerinizin ve toplumunuzun sağlığını korumak için maskae, mesafe, el hijyeni gibi genel tedbirlere uymanız önemlidir.

Kaynaklar

https://joinzoe.com/learn/covid-new-top-10-covid-symptoms

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html

https://www.youtube.com/watch?v=fW-X-j9S1_g


Covid-19 Aşıları Covid-19 olmama , PCR pozitifliğine neden olabilir mi?

Kategori: COVID-19

Kullanımda olan Covid-19 aşıları ile Covid-19 gelişmesi , PCR testinin pozitifleşmesi mümkün değildir.


Aşı olduğum gün banyo yapabilir miyim?

Kategori: COVID-19

Aşı olduğunuz gün duş alabilir, banyo yapabilirsiniz.


Aşı olduğum gün kan sulandırıcı kullanmalı mıyım?

Kategori: COVID-19

Ülkemizde kullanımda olan covid-19 aşılarından sonra kan sulandırıcı kullanmaya gerek yoktur.

Ülkemizde henüz kullanımda olmayan viral vektör teknolojisi ile üretilen (Johnson&Johnson Janssen, AstraZeneca/Oxford) aşılarından sonra kan pıhtılaşmasında artış olduğuna ilişkin bildirimler olmakla birlikte bunun kan sulandırıcı kullanmı ile engellendiği gösterilememiştir.


Antibiyotik kullanırken aşı olabilir miyim?

Kategori: COVID-19

Antibiyotik kullanırken covid-19 aşısı olunabilir. Ancak ateşli bir infeksiyon geçirirken aşı uygulandığında aşıya karşı yanıt azalabilir. Bu nedenle 48 saat ateşsiz bir dönem geçirdikten sonra, şikayetleriniz azalınca aşı olmanız önerilir.


Geri1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10İleri
1 ile 5 arası (Toplam 60 soru)