Belirtileri nelerdir?

Kategori: COVID-19

%85 ateş, %70 yorgunluk, %60 kuru öksürük, %40 iştah kaybı, %35 kas ağrıları, %31 nefes darlığı, son yapılan çalışmada bu belirtilere Soğuk algınlığı ile birlikte koku alma, kaybı koku ve tat bozuklukları ve ciddi baş ağrısı ve göz ağrısı eklendi.


Nasıl tanı konur?

Kategori: COVID-19

COVID-19 hastalığından şüphelenildiğinde nazofarengeal örneklerden ve kandan testler yapılıp, akciğer grafiniz veya akciğer BT çekilir. Nazofarengeal sürünü örneklerinden çalışılan SARS-CoV-2 PCR testleri virüsün varlığını ararken, Kandan çalışılan antikor testleri, virüse karşı bağışıklık cevabımızı anlamaya çalışan testlerdir. Akciğer grafisi ve BT de ise varsa akciğer tutulumunun varlığını gösteren değişiklikler aranır. Bu testlerden veya görüntüleme yöntemlerden birinde hastalığa ait bulgu gözlenirse tanı konur.


Hepimiz yoğun bakıma yatacak mıyız?

Kategori: COVID-19

Hepimiz aynı şekilde hasta olmayacağız.

%80-85 Hafif belirtiler ya da ılımlı bir pnömoni,

%14 Şiddetli hastalık,

%5 Kritik hastalık (Solunum yetmezliği ve çoklu organ yetmezliği)


Ölüm oranı nedir?

Kategori: COVID-19

Genel vaka ölüm oranı % 2-3 kabul edilmektedir. Ama ne kadar insanın asemptomatik olarak hastalığı geçirdiği bilinmediği için tam bir oran vermek mümkün değildir.


En riskli grup kimlerdir?

Kategori: COVID-19

65 yaş üstü ve Hipertansiyon, Diyabet, Kalp hastalığı, Kronik böbrek yetmezliği, Kanser, KOAH gibi kronik hastalığı olan kişilerdir. %70 hipertansiyon olmak üzere ölenlerin yarısında 3 hastalık birden var.


Geri1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10İleri
1 ile 5 arası (Toplam 59 soru)